logo_projekt

Osveščanje, usposabljanje in ukrepanje
za invazivne tujerodne vrste v gozdu

Spletni portal Invazivke

Javni podatki Naročanje Seznam tujerodnih vrst Strokovnjaki Statistika najdb    Prijava Registracija
Octovec
Rhus typhina
Rastline


Octovec


Plodovi in listi

SEZNAMI:        

IZVOR: Severna Amerika

PRVI PODATEK: 1980

POTI VNOSA: okrasna rastlina

SOSEDNJE DRŽAVE: AT, HU

OBDOBJE ZAZNAVNOSTI: celo leto

OBDOBJE AKTIVNOSTI: 6, 7

OPIS: Manjše (5–7 m) dvodomno listopadno drevo ali grm s široko krošnjo. Skorja je rjava, drobno hrapava. Vejice in mlade veje so prekrite z drobnimi dlačicami. Listi veliki, lihopernati, s 13–27 lističi, ki imajo grobo nazobčan rob (pri gojeni obliki globoko deljeni). Listno vreteno, poganjki in mlade veje prekriti s štrlečimi dlačicami. Majhni, zeleno rumeni cvetovi so združeni v pokončna socvetja. Konec poletja se na ženskih rastlinah razvijejo koščičasti, rdeče štrleče dlakavi plodovi, ki so združeni v pokončna koničasta soplodja. Ta ostanejo na drevesu vse do naslednje pomladi.

HABITAT: Ruderalna rastišča gozdni robovi in jase, običajno na suhih tleh. Navadno ima raje rodovitna območja, a uspeva v najrazličnejših ekoloških razmerah. Izogiba se zelo mokrim, hladnim ali kislim okoljem. Lahko preživi v hladnih zimskih razmerah in onesnaženih mestnih okoljih, celo v razpokah utrjenih asfaltnih in betonskih podlag. Drevo se v neposredno okolico bujno razrašča vegetativno, s koreninskimi sistemom, iz katerega odženejo mladi poganjki.

STATUS: Pogosto gojeno drevo, ki se neredko bujno razrašča s koreninskimi poganjki v okolici matične rastline. Vse pogosteje ga najdemo tudi v naravi, kamor je bil verjetno zanesen z ostanki obrezanih rastlin z vrtov.

VPLIV: Iz urbanih območij, kjer je zasajen, se večinoma s pomočjo poganjkov iz korenin razširja na bližnja ruderalna rastišča in po cestnih robovih, razpokah pločnikov, na suhih, kamnitih tleh, opuščenih poljih, požganih območjih, itd. Uspešno se razrašča s koreninskim sistemom, ki je plitev in obsežen. Iz njega poganjajo novi hitrorastoči poganjki. Lahko učinkovito preprečuje erozijo tal na neplodnih ali kamnitih območjih in izboljša rodovitnost tal (CABI). Ker lahko tvori goste, monokulturne sestoje, pa lahko prepreči rast avtohtonim in drugim rastlinam in s tem vpliva na znižanje biotske raznovrsti. Hitro raste in ima velik reproduktivni potencial.

PODOBNE VRSTE: Veliki pajesen (Ailanthus altissima), dišeči octovec (Rhus copallinum), škrlatni octovec (Rhus glabra).

Podobne vrste

•  Veliki pajesen
Ailanthus altissima

Znaki: Lističi gladki (ne nazobčani) in celorobi, le pri dnu z nekaj zobci. Veje nimajo dlačic. Plodovi so enojni krilati oreški.

•  Dišeči octovec
Rhus copallinum

Znaki: Na listnem vretenu stranski izrastki in rahlejše socvetje. Lističi so celorobi in gladki.

•  Škrlatni octovec
Rhus glabra

Znaki: Na lističih in mladih vejah ni dlačic.

Pogoji uporabe Piškotki Statistika obiskov ISSN 2536-2720 Skrbnik strani Projektna stran Povezave