Neevropski rilčkarji
Pissodes spp. (non-EU)
Žuželke
|
|
odrasel osebek
poškodbe na poganjkih
SEZNAMI:
IZVOR: Severna Amerika (ZDA in Kanada)
PRVI PODATEK: še ni podatkov o pojavljanju v Sloveniji
POTI VNOSA: mednarodna trgovina z rastlinskim materialom
SOSEDNJE DRŽAVE: -
OBDOBJE ZAZNAVNOSTI: celo leto
OBDOBJE AKTIVNOSTI: pozno spomladi
OPIS: Gre za skupino treh vrst, in sicer Pissodes strobi, Pissodes terminalis in Pissodes nemorensis. Hrošči P. strobi v dolžino merijo 5–8 mm in so svetlo rjave do skoraj črne barve. Na predprsju imajo šope belih in rdečkastorjavih luskic, ki se združujejo v dve nepravilni prečni progi. Rilček je dolg in ukrivljen. Življenjska doba osebkov je štiri leta. V zimskem času jih lahko zasledimo v opadu iglavcev ter v zgornjih delih dreves, kjer prezimujejo. Odrasli osebki P. nemorensis pa so večji in imajo podaljšano telo, ter daljši rilček. Poleg tega so pege na pokrovkah manjše kot pri P. strobi. Hrošči P. terminalis pa so lisasto rumenorjave barve.
HABITAT: Pojavljajo se v iglastih gozdnih sestojih, predvsem na smrekah (Picea spp.), borih (Pinus spp.) in jelkah (Abies spp.).
STATUS: Pri nas vrste še niso prisotne. Če se pojavijo, jih lahko pričakujemo v iglastih gozdovih.
VPLIV: Iglavci so gospodarsko zelo pomembni, še posebno v severni Evropi, kjer so v gozdnih sestojih zastopani v večjem deležu in predstavljajo večjo lesnoproizvodno funkcijo. Ob napadih vrste povzročajo obilno izcejanje smole na poškodovanih poganjkih, vidne so izhodne odprtine in rovi ličink ter gnezda bub pod skorjo. Lahko povzročijo propad celotne rastline.
PODOBNE VRSTE: Vrste je mogoče zamenjati z drugimi vrstami rodu Pissodes, ki se pojavljajo v iglastih gozdovih. Možna pa je zamenjava tudi z velikim rjavim rilčkarjem (Hylobius abietis), ki mu je morfološko zelo podoben.
|