Deljenolistna rudbekija
Rudbeckia laciniata
Rastline
|
|
Deljenolistna rudbekija
Cvet
List
SEZNAMI:
IZVOR: Osrednja in vzhodna Severna Amerika
PRVI PODATEK: 1865
POTI VNOSA: okrasna rastlina
SOSEDNJE DRŽAVE: IT, AT, HU, HR
OBDOBJE ZAZNAVNOSTI: maj–oktober
OBDOBJE AKTIVNOSTI: julij–oktober
OPIS: Do 2,5 m visoka zelnata trajnica, v tleh prezimijo trpežne korenike. Stebla gola, vsaj spodnji listi pernato deljeni, srednji trojnati do peternati, vsaj spodaj in po robu kratkodlakavi. Segmenti listov suličasti. Koški v premeru 7–12 cm, jezičasti cvetovi zlatorumeni, manjši cevasti cvetovi zelenkasti do rjavkasti, socvetišče izbočeno, z drobnimi krovnimi luskami. Ovojkovi listi se strehasto prekrivajo, konice rahlo zavihane. Plodovi so rožke dolge okoli 5 mm, s kratko štirizobo kodeljico.
HABITAT: Poplavna območja rek, gozdni robovi, logi, pogosto tudi gojena po vrtovih (predvsem oblika s pomnoženimi jezičastimi cvetovi).
STATUS: Razširjena je po vsej Sloveniji.
VPLIV: Oblikuje strnjene sestoje, ki onemogočijo rast samoniklim vrstam. Ekološko izredno prilagodljiva, od gozdnih robov do obrežij in močvirij. Uspešno se razmnožuje z razkosanjem korenik. Nova rastlina lahko zraste že iz nekaj več kot 1 cm dolgega koščka korenike. Sestoj deljenolistne rudbekije se širi tudi z razraščanjem podzemnih delov (živice), ki se razraščajo pospešeno, če rastline pokosimo. Razmnožuje se tudi spolno, s semeni, ki ostanejo kaljiva vsaj tri leta in jih rastlina sproducira v velikem številu. Je žužkocvetka. Oprašujejo jo čebele in čmrlji. Privablja ptice.
PODOBNE VRSTE: Po barvi cvetov je podoben topinambur (Helianthus tuberosus), ki ima večje koške. Jezičasti in cevasti cvetovi so rumeni, cevasti niso izbočeni. Listi so jajčastosuličasti, z nazobčanim listnim robom, na otip hrapavi.
|