logo_projekt

Osveščanje, usposabljanje in ukrepanje
za invazivne tujerodne vrste v gozdu

Spletni portal Invazivke

Javni podatki Naročanje Seznam tujerodnih vrst Strokovnjaki Statistika najdb    Prijava Registracija
Topinambur
Helianthus tuberosus
Rastline


Topinambur


Topinambur je do 3 m visoka trajnica.


Topinambur se razmnožuje tudi s korenikami in gomolji.

SEZNAMI:        

IZVOR: Severna Amerika

PRVI PODATEK: 1900

POTI VNOSA: Sprva botanična zanimivost, nato zaradi prehrane, kot alternativa krompirju. Tudi okrasno cvetje.

SOSEDNJE DRŽAVE: IT, AT, HU, HR

OBDOBJE ZAZNAVNOSTI: 9, 10, 11

OBDOBJE AKTIVNOSTI: 9, 10, 11

OPIS: Do 3 m visoka zelnata trajnica z gomoljasto odebeljenimi korenikami. Steblo je zgoraj pogosto nekoliko razvejeno in srhkodlakavo. Listi so jajčastosuličasti, grobo nazobčani, pecljati, zgoraj raskavi in spodaj dlakavi. Na steblu se razvije več dolgopecljatih pokončnih koškov, ki v premeru merijo 4–8 cm. Vsi cvetovi so rumeni, jezičastih je 12–15, dolgi so do 4 cm in približno 1 cm široki. Plodovi so enosemenske rožke, dolge 4–6 mm, s kodeljico iz 4 ščetin. Glavni način razmnoževanja je z razkosanjem korenik in gomoljev. Gomolje lahko nehote raznesemo z zemljino, če pa so sestoji topinamburja v bližini vodotokov, jih lahko prenaša tudi voda.

HABITAT: Raste na sončnih legah na bogatih vlažnih tleh, kot so bregovi rek in potokov, gozdni robovi, ob cestah, na nasipališčih, redko tudi gojeno. Je ljubitelj sončnih do polsenčnih habitatov.

STATUS: Vrsta je v Sloveniji pogosta in invazivna, predvsem v nižinskih delih ob rekah. Podatki kažejo, da se je najprej naselila na Krasu, potem v Ljubljani. Manj pogosta je v dinarskem in alpskem območju. Vrsta se verjetno v Sloveniji bistveno ne razširja s semeni, širjenje z gomolji pa je razmeroma počasno. Vendar pa pogosto uspeva na poplavnih območjih rek, kjer se lahko ob visokih vodah razširja s tokom navzdol. K širjenju verjetno prispevajo tudi ljudje, bodisi z namernim sajenjem v naravo ali s premeščanjem zemljine, v kateri so gomolji.

VPLIV: Zaradi svoje višine in vegetativnega širjenja z gomolji tvori večje sestoje in izpodriva druge rastline. Vplivi na biotsko pestrost so veliki, saj se vrsta širi predvsem v obrežnih pasovih rek, ki so ogrožene tudi zaradi človekovega poseganja v poplavni režim vodotokov. V sestojih topinamburja je popolnoma spremenjena struktura habitata. Kjer se pojavlja na kmetijskih površinah, zmanjšuje pridelek. Na rečnih bregovih zaradi plitvega koreninskega sistema pospešuje erozijo bregov.

PODOBNE VRSTE: Deljenolistna rudbekija (Rudbekia laciniata) je podobno visoka rastlina, ima gole, pernato deljene liste, cvetovi pa so zelenkastorjavi, cevasti z izbočenim socvetiščem. Toga sončnica (Helianthus pauciflorus subsp. pauciflorus) ima nekoliko ožje liste, cevasti cvetovi pa so rdečkasti do rjavi.

Podobne vrste

•  Deljenolistna rudbekija
Rudbeckia laciniata

Znaki: Ima zelenkastorjave cevaste cvetove, socvetišče je močno izbočeno. Vsaj spodnji listi so pernato deljeni in niso raskavi.

•  Toga sončnica
Helianthus pauciflorus subsp. pauciflorus

Znaki: Nekoliko ožji listi, cevasti cvetovi pa so rdečkasti do rjavi.

Pogoji uporabe Piškotki Statistika obiskov ISSN 2536-2720 Skrbnik strani Projektna stran Povezave