Javorov rak
Eutypella parasitica
Glive
|
|
javorov rak na maklenu
belo podgobje
rakava rana
SEZNAMI:
IZVOR: Severna Amerika
PRVI PODATEK: 2005
POTI VNOSA: sadike, hlodovina, skorja
SOSEDNJE DRŽAVE: IT, AT, HU, HR
OBDOBJE ZAZNAVNOSTI: celo leto
OBDOBJE AKTIVNOSTI:
OPIS: Glavni simptom javorovega raka je rakava rana (deformacija debla, ki ima največkrat eliptično obliko), na kateri je navadno v središču odmrla veja. Pod skorjo in v skorji so bele do bež micelijske pahljačice, na osrednjem delu rakave rane pa črna trosišča (periteciji, pri katerih so opazni le njihovi drobni črni vratovi). V sredini rane je les lahko že razgrajen, odmrla skorja ostane pritrjena na deblo dolgo časa. Mlade okužbe so zelo neopazne. Če je okužba stara do 7 let, na skorji še ni trosišč.
HABITAT: Pojavlja se na vseh vrstah javorov. Bolezen se rada grupira.
STATUS: Najdbe po vsej Sloveniji, največ v okolici Ljubljane, Rogaške Slatine in Murske Šume. Do leta 2017 zabeleženih ok. 300 najdb. Bolezen zatiramo.
VPLIV: Bolezen povzroča ekonomsko škodo, saj je del bolnega debla tehnično razvrednoten in iznakažen. Bolezen se širi v skorji in v lesu, vendar v lesu hitreje, zato je poškodba večja, kot se na zunaj to zdi. Navadno je okuženih 3–5 % javorov v sestoju. Lahko pa je okuženih tudi do 50 %. Mlado drevo do premera ok. 10 cm navadno propade, starejša drevesa lahko rastejo s parazitom več 10 let. Drevesa s starim rakom se ob močnejšem vetru rada prelomijo.
PODOBNE VRSTE: Glive iz rodu bradavičk (Nectria spp.), sušenje črnega gabra (Botryosphaeria dothidea), črneča ožganka (Kretzschmaria deusta).
|