Holandska brestova bolezen
Ophiostoma novo-ulmi
Glive
|
|
sušenje vej
rjave branike v lesu
SEZNAMI:
IZVOR: Daljni vzhod, Kitajska
PRVI PODATEK: po letu 1980
POTI VNOSA: prenašata jo brestova beljavarja
SOSEDNJE DRŽAVE: IT, AT, HU, HR
OBDOBJE ZAZNAVNOSTI: celo leto
OPIS: Gliva povzroča bolezen prevajalnih elementov drevesa (traheomikoza): zaradi zamašitve celic za prevajanje vode najprej venijo listi okuženih vej in se nato posušijo. Gliva se hitro razrašča po lesu in drevo odmre v nekaj letih. Odmiranje navadno pospeši napad brestovih beljavarjev. Njihova na novo izležena generacija hroščkov na svojih telesih in z iztrebki prenese bolezen na zdrava brestova drevesa v okolici. Značilen simptom je rjavo obarvana najmlajša branika (letnica) v lesu vejice.
HABITAT: Ogrožene so vse vrste brestov (Ulmus spp.).
STATUS: Podobno vrsto (Ophiostoma ulmi) so pri nas prepoznali že leta 1928. Povzročila je prvi val odmiranja brestov, druga vrsta, ki zdaj verjetno prevladuje (O. novo-ulmi), pa se je k nam razširila po letu 1980. Povzroča množično odmiranje brestov. Sušijo se odrasla drevesa, mlada pa ne, ker nanje beljavarji ne prenesejo glive. Bolezen se občasno pojavlja po vsej Sloveniji.
VPLIV: Bolezen je močno zmanjšala število brestov v naših gozdovih.
PODOBNE VRSTE: Podobni simptomi se pojavijo pri bolezni z imenom verticilijska uvelost listavcev, ki jo povzročajo glive iz rodu Verticillium (vrsti Verticillium alboatrum in V. dahliae).
|