Azijski ambrozijski podlubnik
Xylosandrus crassiusculus
Žuželke
|
|
azijski ambrozijski podlubnik
ličinke, bube in hrošči v rovih v lesu
paličasti izrivki črvine na skorji
SEZNAMI:
IZVOR: jugovzhodna Azija
PRVI PODATEK: 2017
POTI VNOSA: mednarodna trgovina z lesom in živimi rastlinami, spontano širjenje
SOSEDNJE DRŽAVE: IT
OBDOBJE ZAZNAVNOSTI: marec do oktober
OBDOBJE AKTIVNOSTI: 3,6
OPIS: Odrasli osebki so ovalni 1,5–3 mm dolgi rdečkasto rjavi hrošči. Telo je kompaktno in rahlo upognjeno v trebušni smeri. Zadek strmo pada. Ličinke so belkaste in dolge približno 3 mm. Telo je ukrivljeno v trebušni smeri v obliki črke C in brez nog. Osebki se v gostitelja prevrtajo skozi okrogle vhodne odprtine premera 2 mm. Med izdelovanjem rovov v lesu iz drevesa izrivajo črvino, ki se pojavlja na skorji v obliki paličastih struktur dolžine do 4 cm. Je polifag na listavcih. Poškodovani del rastline se posuši in propade. Prezimuje v stadiju hrošča v lesu.
HABITAT: Različni naravni habitati, kmetijske in urbane površine, nasadi, drevesnice. Osebke najdemo v svežem lesu velikega števila različnih vrst listavcev, na tanjših vejah in deblih (do debeline 30 cm).
STATUS: V Sloveniji ga še nismo našli. Največje tveganje za prvi pojav vrste je na zahodu države, na meji z Italijo.
VPLIV:
PODOBNE VRSTE: Različne vrste podlubnikov, ki delajo rove v lesu listavcev. Vrst s prostim očesom ni mogoče zanesljivo razlikovati. Najbolj podobna sta zlasti črni lesar (X. germanus) in vrtni lesar (Xyleborus dispar). Podoben je še črni vejni lesar (Xylosandrus compactus), vendar so osebki te vrste manjši.
|