Veliki pajesen
Ailanthus altissima
Rastline
|
|
drevo
plodovi
žlezni zobci na bazi lističev
veliki pajesen
SEZNAMI:
IZVOR: Vzhodna Azija
PRVI PODATEK: 1850
POTI VNOSA: okrasna rastlina, sajenje v gozdu
SOSEDNJE DRŽAVE: IT, AT, HU, HR
OBDOBJE ZAZNAVNOSTI: celo leto
OBDOBJE AKTIVNOSTI: 5,6
OPIS: Listopadno drevo z debelimi vejami. Skorja je gladka in sivkasta. Listi so premenjalno razvrščeni, dolgi več decimetrov, goli, pernato sestavljeni s kratkopecljatimi širokosuličastimi lističi, ki so pri dnu prisekani do srčasti. Listno vreteno in mladi poganjki imajo močan, neprijeten vonj. Vrsta je dvodomna. Socvetja so velika, gosta in pokončna. Na ženskih rastlinah se razvijejo nekaj cm dolgi krilati oreški širokosuličaste oblike s semenom v sredini, ki postopno odpadajo do naslednje pomladi.
HABITAT: Pogosto sajeno okrasno drevo, ki se invazivno širi po suhih ruderalnih rastiščih in kot pionirska vrsta na zaraščajočih opuščenih suhih travnikih, tudi v skalnih razpokah.
STATUS: Pogost v nižinskih in gričevnatih predelih, predvsem v osrednjem in zahodnem delu Slovenije. Velika težava je v urbanem okolju, saj lahko kali v vsaki razpoki.
PODOBNE VRSTE: Domorodni veliki jesen (Fraxinus excelsior) ter tujerodna črni oreh (Juglans nigra) in octovec (Rhus typhina) na bazi lističev nimajo žleznih zobcev. Octovec ima nazobčane, gostodlakave lističe in pokončno socvetje.
|