Belkasta hudoletnica
Conyza sumatrensis
Rastline
|
|
belkasta hudoletnica
listna rozeta
košek s kratkimi jezičastimi cvetovi
belkasta hudoletnica
SEZNAMI:
IZVOR: Južna Amerika
PRVI PODATEK: 1990
POTI VNOSA: slepi potnik
SOSEDNJE DRŽAVE: IT, AT, HU, HR
OBDOBJE ZAZNAVNOSTI: april do november
OBDOBJE AKTIVNOSTI: 5,6,7,8,9,10
OPIS: Pokončna enoletnica. Steblo je mehko dlakavo, z večjim številom spiralasto nameščenih listov. Razvije se iz pritlične listne rozete. Listi so dlakavi, sivo-zeleni, suličasti, dolgi 4–10 cm in široki 5–12 mm. Drobni cvetovi so združeni v socvetja – koške, ki so razvrščeni v piramidasto socvetje. Koški številni, zelo majhni (okoli 5 mm v premeru). Cevasti cvetovi so rumeni, jezičasti (zunanji) so beli in dolgi le okoli 1 mm. Plodovi so suhi, enosemenski, dolgi do 3 mm. Lasasta kodeljica jim omogoča širjenje z vetrom.
HABITAT: Raste na toplih in suhih rastiščih, ob poteh in zidovih, tudi na toplih, presvetljenih površinah v gozdovih in na posekah.
STATUS: Vrsta negozdnih, odprtih in ruderalnih površin submediteranskega dela Slovenije. Zdaj se širi tudi na gozdnih površinah, ki so bile poškodovane zaradi žleda.
PODOBNE VRSTE: Pri nas uspevata tudi tujerodni kodrasta hudoletnica (C. bonariensis) in kanadska hudoletnica (C. canadensis). Ločimo jih predvsem po odlakanosti ovojkovih listov in dolžini jezičastih listov. Enoletna suholetnica (Erigeron annuus) ima razvejano steblo in dobro vidne, 10 mm dolge jezičaste cvetove.
|