Južnoafriški bršljan
Delairea odorata
Rastline
|
|
južnoafriški bršljan
socvetja
listi
južnoafriški bršljan
SEZNAMI:
IZVOR: Južna Afrika
PRVI PODATEK: še ni podatkov iz narave
POTI VNOSA: okrasna rastlina
SOSEDNJE DRŽAVE: IT, HR
OBDOBJE ZAZNAVNOSTI: celo leto
OBDOBJE AKTIVNOSTI: 5,6,7,8
OPIS: Zelnata trajnica, vzpenjavka, z deloma olesenelim steblom. Listopadna, v milejšem podnebju tudi zimzelena. Steblo se vilasto razrašča in dosega do 8 m v višino. Listi so dlanasto krpati, listni peclji so daljši od listne ploskve, običajno s parom sploščenih, ledvičastih prilistov pri bazi. Socvetja sestavlja več rumenih diskastih koškov. Plod je rebrast, rdečkasto rjava valjasta rožka, dolga približno 2 mm. Kodeljica je cilindrična, dolga do 5–6 mm. Rastlina ima neprijeten vonj.
HABITAT: V naravnem okolju se razrašča na območjih z večjo zračno vlago, kjer raste na gozdnih robovih ali izkorišča odprtine v gozdnih sestojih.
STATUS: Pri nas še ni podatkov o pojavljanju v naravi, a jo lahko glede na pojavljanje v Italiji in na Hrvaškem najprej pričakujemo v submediteranskem delu Slovenije.
PODOBNE VRSTE: Rastline domorodnega navadnega bršljana (Hedera helix), ki uspevajo v senci, imajo tudi dlanasto krpate liste, ki pa so temnozeleni in zimzeleni. Cvetovi so zeleni v polkrožnih kobulih. Tujerodna oljna bučka (Echinocystis lobata) ima podobne liste, ki pa so globlje deljeni. Steblo in listni peclji so dlakavi.
|