Japonsko kosteničje
Lonicera japonica
Rastline
|
|
grm
list
cvet
japonsko kosteničje
SEZNAMI:
IZVOR: Vzhodna Azija (Japonska, Kitajska, Koreja)
PRVI PODATEK: 1960
POTI VNOSA: okrasna rastlina
SOSEDNJE DRŽAVE: IT, AT, HU, HR
OBDOBJE ZAZNAVNOSTI: celo leto
OBDOBJE AKTIVNOSTI: 5,6,7
OPIS: Ovijalka z nasprotno nameščenimi suličasto-jajčastimi listi, ki so pri dnu prisekani ali srčasti, dolgi 3–6 cm, s kratkim pecljem, zgoraj temnozeleni, spodaj nekoliko svetlejši, včasih spodnji globoko pernato krpati (kot pri hrastih). Cvetovi paroma na skupnem peclju v zalistjih vzdolž vej, venec dolg 3–5 cm, belorožnat (pozneje rumen) in dlakav. Plodovi so črne jagode, pri dnu paroma zrasle. Razmnožuje se vegetativno in s semeni.
HABITAT: Neredko gojena kot okrasna vzpenjavka, podivjana na ruderalnih rastiščih v okolici človekovih bivališč, grmišča, gozdni robovi. Invazivna na Primorskem, v spodnji Vipavski dolini in Istri.
STATUS: Pogosta v zahodni in jugozahodni Sloveniji in se še širi. Razširjajo jo ljudje z zemljo iz ruderalnih rastišč, ptice pa raznašajo sočne plodove.
PODOBNE VRSTE: Domorodni kovačnik (Lonicera caprifolium) ima zgornje liste zrasle in povsem objemajo steblo, v njihovem zalistju pa so skupine po 6 cvetov. Na drugih delih vejic cvetov ni. Plodovi so rdeče jagode. Po enakih znakih ločimo tudi domorodno etrursko kosteničje (Lonicera etrusca), ki uspeva pri nas v Primorju.
|